Vývoj svatebních šatů od antiky přes středověk až po současnou dobu.

O tom, že šaty dělají člověka jsme jistě všichni mnohokrát slyšeli. V případě svatebních šatů táto tradice sahá daleko do historie. Za mnoho let se měnila u svatebních šatů nejen barevnost , ale i velký vliv měly i módní trendy.

Svatební šaty vždy patřily a patřit budou do jedinečné události a vždy budou hýbat aktuální módou. V neposlední řadě ukazovaly na společenskou úroveň snoubenců, což bývalo v minulosti velice důležité.
 
Antické nevěsty dávaly přednost v zásadě jednoduchosti a oblékaly si bílé tuniky. Ty většinou zdobily 100% propracované detaily. Antická nevěsta vyjadřovala bílou barvou šatů štěstí.
 
Ve středověku byl viděn na svatbách rozdíl mezi chudými a bohatými.  Královské a šlechtické rodiny se předháněly kdo víc a dopřávaly si pro své nevěsty to nejlepší . Šaty byly většinou ve výrazných barvách např. v červené, zlaté atd. a z materiálů převažoval mušelín, hedvábí a nebo i samet. Nevěsty pak s šaty reprezentovaly celou rodinu.
Ty chudší nevěsty si oblékaly většinou to co si oblékaly pouze ve výjmečných případech .
 
Na konci 19 století do módy pronikly ručně vyšívané závoje a to z šedé látky posázené perlami. Během 1 světové války v době krize se dostaly na řady kostýmky s kloboučky.

Další éra svatebních šatů nastala po druhé světové válce , kdy opět se začaly nosit dlouhé bohaté svatební šaty. Dominovala převážně barva bílá a to vcelku zůstalo dodnes.
 
V dnešní době podléhají svatební šaty světovým módním trendům. Některé nevěsty pak oblékají bohaté svatební šaty s vlečkou a některé nevěsty dávají přednost jednoduchým přiléhavým modelům.
 
Ať ty nebo ty. Vše se dá většinou doladit svatebními doplňky v podobě třeba závoje, rukaviček bižutérie atd.
 
Bílou barvu svatebních honosných šatů spustila svatba královny Viktorie s princem Albertem Sasko - Kobursko - Gothajského   v roce 1840. Touto volbou spustila se lavina nových módních svatebních trendů.

Svatba královny Viktorie
Fotografie Rogera Fentona  (1819–1869)