Historie snubních prstenů.

Prstýnky vznikly ve starém Egyptě. Jednalo se o kovový proužek ve tvaru kruhu, který symbolizoval nekonečno. Podobné byly i prstýnky ve starém Římě, kde ale dávali k prstenu malý klíček, který měl ochraňovat obdarovanou. Římské nevěsty dostávaly hned 2 prstýnky a to proto, aby zlatý nosily na veřejnosti a pak druhý ten byl z kamene nebo železa, a ten nosily ženy při domácích pracích.

Zásnubní prstýnek by měl vypovídat o tom, že osoba jej nosící je již zadaná a tudiž, že ji čeká svatba. Zpravidla se jedná o jednodušší prstýnek s jedním kamínkem třeba s diamantem nebo s jiným drahým kamínkem. Tento se pak nosí na prsteníčku levé ruky.
   
Výměna snubních prstýnků při svatebním obřadu se traduje od 12 století. Snubní prsten by měl být vyroben z kvalitního materiálu, aby zůstal nepoškozen mnoho let. V dnešní době se vyrábí snubní prstýnky převážně z bílého, žlutého a růžového zlata. Někteří snoubenci dávají přednost stříbru a nebo chirurgické oceli.
 
A proč se vlastně nosí snubní prsten na prsteníčku levé ruky? Traduje se, že žíla na prsteníčku levé ruky je přímo spojena se srdcem.
 
V dnešní době se používají různé techniky. Například Juwelová technika – zde se jedná o zasázení drobnějších briliantů pomocí drobných zrnek, která obklopují briliant ze všech stran. Nebo tzv. Soliter – kruhové obejmutí, kdy je kulatý kámen vložen do lůžka- jamky a pak opatrně zatlučen vhodným nástrojem do prstenu.
 
A jak vzniká barva zlata?
  • bílou barvu zlata zajistí dostatečné množství paladia, niklu, stříbra.
  • červenou barvu zlata zajistí určité množství mědi.
  • žlutou barvu zlata – to je přirozená barva.

Snubní prstýnky

Zpět do archivu novinek