Svatební družičky byly a stále jsou důležitými osobami na svatbě

Podle tradice by měly družičky být oblečené do šatů, které jsou podobné těm, co bude mít na sobě o svatební den nevěsta. Bylo to proto, aby družičky popletly zlé duchy a odlákaly je od nevěsty v případě, že by duchové chtěly nevěstě uškodit. Družička by měla být svobodné děvče a ze stejné rodiny jako nevěsta.

V dnešní době, moderní nevěsty na to naštěstí již nehledí. Družičky jsou většinou jejich sestry či kamarádky. Tyto pak jsou většinou v roli svědkyň nebo pomocnou rukou při organizaci svatby. Dospělé družičky také mívají za úkol před svatbou organizaci rozlučky se svobodou.
Na českých svatbách většinou bývá od 1 do 6 družiček. Pokud družičky nesou dlouhý závoj nebo dlouhou vlečku, tak jdou za nevěstou. Pokud ale nenesou, tak jdou před nevěstou a v případě dospělých družiček, tak ty jdou také před nevěstou, ale oproti malým družičkám, které většinou kráčí ve formaci 1-2-3-5 nebo 1-2-2, u dospělých je to tak, že ony kráčí po jedné za sebou. Při samotném obřadu pak stojí družičky vedle – po boku snoubenců.

Úkolem družiček často bývá, že rozdávají informace pro svatebčany, nebo připínají svatební vývazky ,pomáhají se svatebním dekorem, nebo se postarají o správné doplnění svatebního stromu, přebírání darů ....

Častý problém vzniká, když se domlouvá v jakých šatech družičky půjdou. U těch menších je to ok, ale ty starší není jednoduché sladit do jedné barvy a zároveň i modelu. Každá může mít jinou velikost oděvů a zároveň i barvou pleti je každá třeba jiná a v neposlední řadě styl má každý jiný a pak nastane problém. Mnoho nevěst pak dobře posoudí a domluví se z družičkami na odstínu, ale provedení nechá na nich, nebo se domluví na stejném modelu, ale ve více barvách, tak aby všechny slečny družičky byly spokojené.

Pokud nehází družička okvětníma lístkama před novomanžely, které jsou symbolem plodnosti, tak jako házení rýže, tak by družička měla ať malá tak dospělá mít zmenšeninu svatební kytky , kterou drží oběma rukama.

Krásná spokojená nevěsta, příjemné družičky je zárukou krásné a pohodové svatby.

Svatební družičky

 
Zpět do archivu novinek